Jak pozycja w google przekłada się na zyski

Dla wielu właścicieli małych i średnich firm, posiadanie ładnej strony internetowej jest spełnieniem wszelkich aspiracji w zakresie marketingu online. Tymczasem, cóż warta jest piękna strona, która widnieje dopiero na 20-tej pozycji w googlach po wpisaniu typowych fraz dla Twojej branży? Znikoma ilość potencjalnych klientów kiedykolwiek trafi na taką stronę. W artykule dowiesz się jak ważna jest poprawna optymalizacja strony www pod kątem wyszukiwarki google i ile być może tracisz, nie zwracając na to uwagę.

Przykład powyżej pokazuje realne wyniki organiczne dla hasła "pizza kraków". O tą frazę kluczową walczy kilkadziesiąt firm z Krakowa. Tymczasem podobnie jak w życiu, zwycięzca zgarnia całość. Badania użytkowników Internetu pokazuja, iż zaledwie 3% użytkowników klika w dziesiąty wynik wyszukania! To oznacza, iż 97% potencjalnych klientów trafia do pozycji 1-9, z tym że lwia część oczywiście do TOP3.

Z powyższego przykładu wynika, iż podniesienie swojej strony w wynikach wyszukiwania nawet o 1 pozycje, przekłada się na kilkunasto procentowy wzrost ilości odwiedzin na stronie, a to z kolei przekłada się na ilość klientów i zyski firmy, której strony to dotyczy.

Co w takim razie można zrobić, aby to zmienić?

W zasadzie istnieją tylko dwie metody, aby strona pojawiała się wysoko w wyszukiwarce google:
1. Długotrwałe pozycjonowanie
2. Linki sponsorowane - czyli google AdWords
Pierwsza metoda polega na tym, iż tworzy się stronę idealnie zakodowaną dla robota google, a następnie regularnie, latami, wykonuje się pewne czynności, które powodują, że google traktują tą stronę jako wartościową i promują ją wysoko w swoich wynikach wyszukiwania. Jest to niekończąca się przygoda, ponieważ zarówno algorytm googla zmienia się z czasem, jak i powstają nowe rozwiązania technologiczne, które trzeba stosować na stronie, aby była ona "up to date" i dzięki temu ciągle mogła skutecznie konkurować. Oczywiście w tym zmaganiach nie jesteśmy sami - konkurencja też ciągle stara się zrzucić nas z naszej pozycji i starać się jeszcze bardziej, aby wypaść lepiej.
Niemal żaden właściciel małej firmy nie robi tego sam - działania te wymagają dużej wiedze i sporo czasu. Te usługi zwykle zlecane są na zewnątrz, do firm specjalizujących się w SEO.

Drugie rozwiązanie jest znacznie prostsze, bardzo szybkie oraz wiąże się z opłatą dla googla. Narzędzie Google AdWords pozwala umieścić stronę na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania już po paru godzinach! Jedyne co trzeba zrobić, aby znaleźć się na TOP1, to przebić swoją stawką za jedno kliknięcie (CPC) całą konkurencję. W branżach bardzo konkurencyjnych, ta stawka może wynosić nawet 5zł i więcej. Czyli koszt pozyskania jednego wejścia na stronę może wynosić przy tej metodzie nawet 5-7zł. Na szczęście dla większości małych, lokalnych firm, ta konkurencja jest bardzo niska lub wręcznie nie ma jej wcale i wówczas koszt 1 wejścia na stronę wynosi od 0,50 - 2zł. W takiej sytuacji zwykle rozwiązanie to jest bardzo opłacale dla firmy która to robi ponieważ w tani sposób przyciąga na swoją stronę ludzi poszukujących właśnie tego, co ta firma sprzedaje.

Jest jeszcze trzecia, stosunkowo nowa metoda, która daje możliwość wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest to takzwana "pinezka" googla, czyli usługa "Google Moja Firma". Dzięki temu, świadcząc dobre usługi i zbierając liczne pozytywne komentarze od naszych klientów jesteśmy w stanie szybko zaistnieć wysoko w wynikach wyszukiwania na mapach googla. Często jest to najtańsza i najszybsza droga do bycia TOP3 w wyniakach googla.

Piotr Kamiński, 8 sierpnia 2021

Powrót